A If running a water jet machine is cheap, one of its most notable attributes. After considering everything, the cost of running a waterjet is only $14/hour.
Then, once you add product material costs, hours, profit percentages, etc., you get the final price.
If you need abrasives, you will need an additional price, which is usually between $0.20 and $0.35 per pound, up to $35.00/hour, depending on pump power and cutting time.
In addition to the initial operating costs, waterjet cutting offers other cost-saving benefits such as low tangential forces from drawing to cutting, fast cutting speeds and fast settling times, often eliminating the need for fast transition times for clamping.